پیوند سر انسان امکان پذیر می شود

پیوند سر انسان امکان‌پذیر می‌شود

پزشکی ایتالیایی به نام سرجیو کاناوارو با انتشار مقاله‌ای ادعا کرده‌است تا سال ۲۰۱۷ جراحی پیوند سر انسان به بدنی اهدا شده امکان‌پذیر خواهد‌شد.

براساس گزارش نیوساینتیست، کاناوارو که مدیر گروه مدولاسیون عصبی پیشرفته تورین است،‌این ایده را اولین‌بار در سال ۲۰۱۳ مطرح کرد و گفت تکنولوژی که بتواند دو سر نخاع قطع شده را به یکدیگر پیوند دهد وجود دارد. از آن زمان تاکنون وی درحال مطالعه روی این طرح بوده‌است و جزئیات چنین جراحی را در مقاله اخیر خود توضیح داده‌است.

براساس این مقاله،‌برای انجام چنین جراحی ابتدا بدن اهدا شده و سر تحت عملیات انجماد قرار می‌گیرند تا سلول‌ها بتوانند بدون وجود اکسیژن زنده بمانند. پس از آن پیوند عروق انجام می‌شود و نخاع سر که در نهایت ظرافت بریده شده،‌ به نخاع گردن اهدا شده پیوند خواهد‌خورد و اتصال اعصاب با کمک ماده‌ای سیلنت یا بتونه‌ای به نام پلی‌اتیلن گلیکول برقرار خواهد‌شد، ماده‌ای که به گفته کاناوارو از قدرت اتصال اکسون‌های قطع‌شده و یا ترمیم نورون‌های آسیب‌دیده برخوردار است.

پس از بخیه زدن عروق و پوست، بیمار برای سه تا چهار هفته در وضعیت بیهوشی کامل نگهداری می‌شود تا از ایجاد هرنوع حرکتی جلوگیری شده و نخاع فرصت جوش خوردن داشته‌باشد. جوش خوردن نخاع به واسطه تحریک‌های الکتریکی نیز تسریع می‌شود تا اتصالات حیاتی عصبی هرچه زودتر ایجاد شوند و بیمار به‌تدریج داروهای تضعیف سیستم ایمنی بدن را برای جلوگیری از پس زده شدن اندام پیوند خورده دریافت خواهد‌کرد.

کاناوارو می‌گوید در طی دوران بهبود، بیمار طی یک سال قادر خواهد بود با صدای خود صحبت کرده و روی پاهایش راه برود. هدف کمک به بیمارانی است که فلج هستند و یا به دلیل ابتلا به بیماری‌های مختلف اعضای بدن آنها تحلیل رفته و از کار افتاده‌است. اگرچه این جراحی بسیار پیچیده و ناخوشایند است، اما کاناوارو می‌گوید تاکنون با بیماران مختلفی صحبت کرده و آنها نیز حاضر شده‌اند به چنین جراحی تن دهند. به گفته وی آنها به دیستروفی مبتلا بوده و به شدت درد می‌کشند.

/ 0 نظر / 14 بازدید